Bilgisayar Teknolojileri

Network Nedir?

Network Nedir?
Bir veya birden fazla bilgisayarın; veri alışverişi yapabilmesi için birbirine bağlanarak oluşturduğu yapıya “Network” denir.

Local Area Network (LAN, Yerel Alan Ağı)
Birden fazla bilgisayarın oluşturmuş olduğu (lokal) en küçük bilgisayar ağlarına LAN denir. Günümüzdeki en hızlı network yapısıdır. İçerisinde bir veya birden fazla hub bulunur. LAN networku üzerindeki PC’ler birbirleri ile yakındır ve 100baseT UTP kablo ile ağ kurulmuştur.

Wide Area Network (WAN, Geniş Alan Ağı)
Hız olarak LAN network’lerden yavaş olmasına rağmen en az iki LAN’ın router (yönlendirici) ile birleşmesi sonucu kurulan ağlara WAN denir. Şehirler arası ve uzak mesafeler için tasarlanmış bir network yapısıdır.

Metropolitan Area Network (MAN, Metropol Alan Ağı)
Fiber optik kablo kullanılarak kurulan çok uzak mesafeleri (örneğin kıtaları) birbirlerine bağlayan yapıya MAN denir. Özellik olarak WAN ile aynıdır ancak hız bakımından LAN hızındadır.

Ağlara Neden İhtiyaç Duyarız?
Bilgisayar ağlarına duyulan gereksinimin ilk sebebi; düşük maliyet ile kullanıcıları birbirleri ile haberleştirmek ve uygulama/dosya paylaşmaktır. Bu sayede birden fazla kullanıcı birbirleri ile daha az maliyet harcanarak haberleşebilir ve dosya aktarımı, mesaj alış verişi sağlayabilirler. Diğer bir neden ise; cihazların paylaşımıdır. Network üzerinde bulunan bir yazıcı veya bir scanner (tarayıcı) bütün networkteki client’ların kullanması üzere paylaştırılabilir.

Network Çözümlerinin Getirdiği Faydalar:
Bir network kurmak veya birden fazla bilgisayarı birbiri ile bağlamak bize şu faydaları sağlamaktadır;
* Bilgi Paylaşımı, Haberleşme, Veri alışverişi
* Düşük Maliyet
* Yazıcı gibi cihazların paylaşımı
* Kolay Yönetilebilirlik
* Uygulamaların Paylaşımı
* Güvenlik (ortak Proxy, Firewall, Gateway Antivirüs)

Networkların kurulumu gibi; bu networklarin yönetimi de çok önemlidir. Özellikle bu konuda alanında uzman kişiler her zaman aranan insanlardır. Kişilerin haberleşmesi, dosya paylaşımı ve ortak uygulama ortamı beraberinde bazı tehlikeler de getirir. Internetin yayılması ile günümüzde bu tehlikeler daha da çoğalmıştır. Bu nedenle sistemlerin daha hızlı takip edilmesi ve network güvenliğinin sağlanması gerekmektedir.

Yapılarına Göre Network Çeşitleri:
Üzerinde bulunan bilgisayarların yapılandırılmasına göre network’lar iki çeşitte incelenebilirler;

* Peer To Peer Network
* Server Based Network

Peer to Peer Network :
Bu network yapısının diğer bir adı da “Eşler Arası” network’tur. Bu yapılandırmaya göre ağ üzerinde bulunan bilgisayar sayısı kısıtlıdır ve düzey olarak hepsi aynı düzeydedir.

Server Based Network :
Server based (client – server) networklerde ise muhakkak bir ana bilgisayar vardır. Bu bilgisayara Server yani sunucu denir. Bütün ağ işlemleri bu sunucu bilgisayar üzerinde yapılır ve networka dahil olacak kullanıcı bilgisayarları ise bu ana (dedicated) makinede tanımlanmış bir şekilde login olarak ağa dahil olmalıdır.

Reklamlar

7 Ekim 2008 - Posted by | Bilgisayar Ağları | , , , , ,

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: