Bilgisayar Teknolojileri

En yaygın linux dağıtımları

Pardus, Fedora, Mandriva, Debian, Red Hat, SuSe ..

Linux
Linux, Linus Torvalds adında Finlandiyalı bir bilgisayar mühendisinin 1991 yılında Helsinki Üniversitesi’nde bir öğrenci iken Intel’in yeni işlemcisi 80386nın korumalı mod mimarisini denemek üzere geliştirmeye başladığı Unix (aslen Minix) tabanlı bir işletim sistemi çekirdeğidir. Bilinenin aksine Linux bir işletim sistemi değil işletim sistemi çekirdeğidir. Yani Linux, Linux dağıtımlarının bel kemiğini oluşturmaktadır. İnternette yaptığı duyuru sonucunda tüm dünyadan birçok programcının da desteği ile hızla gelişmiş ve halen aynı destek ile gelişmekte olan açık kaynak kodlu, özgür bir yazılımdır.[1] Hızlı bir sürecin sonunda Linus’un geliştirdiği çekirdek, GNU hareketinin bir meyvesi ve aynı zamanda taşıyıcısı haline gelmiştir. GNU için yazılmış özgür yazılımlar çok kısa süre içerisinde Linux çekirdeği ile uyumlu çalışabilecek hale getirilmiş ve ortaya güçlü, kararlı, esnek ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemi çıkmıştır. GNU/Linux olarak anılması gereken işletim sistemi zaman içerisinde telaffuz kolaylıklarından ötürü Linux olarak anılmaya başlanmıştır. Linux hem güvenli olması hem de ekonomik olmasından ötürü ilerleyen yıllarda popülerliği artarak hayatımızda daha önemli hale gelecektir. Açık kodlu bir yazılım olan Linux özgür gelişimi, yaratıcılığı ve bağımsız ilerlemeyi desteklemekte ve bilişim dünyasından destek görmektedir.
Pardus
En çok bilinen ve en hızlı geliştirilen Türkçe Linux dağıtımıdır. Tübitak tarafından geliştirilen proje diğer tüm Türkçe linux dağıtımlarını geride bırakmış, artık ev kullanıcılarının dahi seçenekleri arasına girmeyi başarmıştır. http://svn.pardus.org.tr/uludag/trunk/ adresinden dağıtımın tüm kaynak kodlarına erişebilirsiniz. Dağıtımın resmi web sitesine buradan erişebilirsiniz.

Fedora

Redhat tabanlı ve hala redhat tarafından geliştirilen linux dağıtımıdır. Yakın zamanda Türkçe desteği de vermeye başlamıştır. Sık sık redhat’ın deneme tahtası olmakla eleştirilmiş, ama bugün itibariyle özellikle serverlarda en çok tercih edilen linux dağıtımları arasına girmeyi başarmıştır. buradan dağıtımın web sitesine erişebilirsiniz.

Mandriva

Eski adı Mandrake olan bu dağıtım daha sonra bu adı almıştır. İlk en geniş Türkçe desteği veren dağıtımlar arasındadır. Özellikle kullanıcı odaklı çalışmalar yapmış, tamamen son kullanıcıya yönelik ürünler çıkarmıştır. Bugün hala en çok kullanılan linux distrolarından birisidir. Web sitesi: http://www.mandriva.com/

Debian

Debian Projesi kapsamında dünyanın çeşitli bölgelerindeki gönüllüler tarafından hazırlanan; GNU/Linux, GNU/Hurd gibi farklı çekirdek seçeneklerine dayalı tamamen özgür bir Linux dağıtımıdır. En yaygın GNU/Linux dağıtımlarından biri konumundaki Debian aynı zamanda; Mepis, Ubuntu, Yoper, Knoppix, Libranet, Linspire, Xandros ve Adamantix gibi birçok GNU/Linux dağıtımına da kaynak teşkil etmekte ve Google başta olmak üzere iyi tanınan birçok Web sitesinde de tercih edilmektedir. Debian, farklı işletim sistemi çekirdekleriyle birlikte Alpha, Arm, HPPA, i386, AMD64, IA64, m68k, Mips, PowerPC, S390, Sparc ve Hitachi SuperH gibi çok sayıda donanım platformunda da çalışabilmektedir. Web sitesi: http://www.debian.org/

Red Hat

Red Hat, açık kaynaklı ve Linux tabanlı profesyonel yazılım şirketlerinin en büyüklerinden biridir. Red Hat Linux`u özel yapan şey kararlı ve bilinen paketlerin, sağlam bilgi ile biraraya getirilmesidir. Sonuç, iyi test edilmiş, nispeten kararlı bir Linux dağıtımıdır. Red Hat Linux, dünya çapındaki sunucuların bir çoğunda tercih edilmektedir. Linux dünyasına Açık Kaynak bir projenin nasıl başarılı olduğunu gösteren ilk gösteren şirketlerden biri olan Red Hat yazılım sektörünün kabul görmüş ve önemli bir markasıdır. Şirket aynı zamanda her çocuğa bir bilgisayar projesine de destek vermektedir.RedHat ürünlerini büyük ölçekli sunucu projelerinde kullanmaktayız.

SuSE

Novell’in ödüllü Linux ürün ailesinin son sürümü SUSE® Linux 10.1 piyasaya çıktı. Açık kaynak topluluğunun tam desteği ile oluşturulmuş ilk SUSE Linux sürümü olan SUSE Linux 10.1, Linux’a yeni başlayan kullanıcıların ihtiyaç duyabilecekleri her uygulamayı en yüksek güvenlikle ve en uygun fiyatla bulabilecekleri bir işletim sistemi olma özelliği ile dikkatleri çekiyor.

Ek bilgi
Bütün bu dağıtımlar hakkında daha geniş bilgiyi distrowatch web sitesinde bulabilirsiniz.

Reklamlar

12 Eylül 2008 - Posted by | Linux | , , , , , ,

1 Yorum »

  1. bir bilgisayarın kaç çekirdekli olduğunu nasıl anarız?

    Yorum tarafından hakan | 31 Ekim 2011


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: